Obitur.pl

CiekawostkiTechnologie

Sprężarka powietrza i naśnieżanie stoków – co warto wiedzieć?

Sprężarka powietrza i naśnieżanie stoków – co warto wiedzieć?

Ośrodki narciarskie inwestują w sprężarki powietrza, ponieważ ułatwiają proces przygotowania stoku na sezon, jeżeli pogoda zawiedzie. Naśnieżanie stoków to powszechna praktyka, ale też wymagająca zastosowania wydajnych urządzeń. Co warto o nich wiedzieć?

W jaki sposób działa system naśnieżania stoków przy zmiennych warunkach atmosferycznych?

Sprężarka powietrza to jeden z głównych elementów systemu do naśnieżania stoków. Współpracuje bezpośrednio z armatkami, chłodnicami, rurami, czy pompami. Sprężarka sprawdza się w ujemnych temperaturach i wytrzymuje duże obciążenia eksploatacyjne, co pozwala na szybkie wyrzucanie sztucznego śniegu. Od jakości sprężarki powietrza zależy właściwe rozłożenie śniegu na stoku i trafienie w trudniejsze miejsca. Stoki z reguły wynajmują technologie do naśnieżania, ale niektóre inwestują w kompaktowe sprężarki bezolejowe zapewniające najmniej zanieczyszczeń. Przed wydaniem pieniędzy warto zwrócić uwagę, czy sprzęt wytrzyma wiele godzin eksploatacji. Sztuczny śnieg topnieje wolniej od naturalnego i sprawdza się nawet w cieplejszych dniach. Stoki nie mogą ryzykować, bo po prostu stracą klientów.

Im mniej zanieczyszczeń, tym lepiej w perspektywie naśnieżania stoku

Sprężone powietrze do naśnieżania stoków powinno charakteryzować się maksymalną czystością. Z tego powodu przydadzą się urządzenia bezolejowe, albo dobrze dopasowana filtracja. Sprężarki tłokowe projektuje się z myślą o mobilności, szybkim przenoszeniu z miejsca na miejsce. Dobra sprężarka powietrza nie wymaga kosztownej konserwacji i nie pobiera zbyt wiele energii. Dla większości stoków koszty energii stanowią największe obciążenie. Dzięki ograniczeniu lub wyeliminowaniu oleju z urządzenia naśnieżanie staje się całkowicie neutralne dla środowiska naturalnego. Naśnieżanie można też prowadzić w bardzo niskich temperaturach, poniżej 20 ˚C. To w dużym stopniu zależy od specyfikacji producenta. Sprężarki działają w trybie przerywanym lub ciągłym, a operator dzięki temu zyskuje większą kontrolę nad procesem generowania sztucznego śniegu. Większość problemów serwisowych w sprężarkach dotyczy wyłącznie wymiany filtra, najczęściej dostępnego bezpośrednio u producenta. W przypadku inwestycji we własny sprzęt warto rozpatrzyć przedłużenie gwarancji. Marka BOGE umożliwia wydłużenie warunków ochrony ze standardowych dwóch do pięciu. Najlepsze sprężarki powietrza wytrzymują ponad 5000-6000 godzin, bez potrzeby konserwacji, więc to dla stoków duże ułatwienie i szansa na wygenerowanie oszczędności.

Mobilne urządzenia, proste w serwisowaniu najbardziej wskazane dla ośrodków narciarskich

Naśnieżanie stoków bez dobrej sprężarki powietrza po prostu nie wyjdzie, dlatego inwestycja w ekonomiczny, mobilny, a przede wszystkim tani w serwisowaniu system to gwarancja zabezpieczenia zysków przy prowadzeniu działalności uzależnionej w dużym stopniu od zmiennych warunków atmosferycznych. Rekomendowane na rynku sprężarki BOGE pracują non stop i redukują problemy techniczne do minimum ze względu na zastosowanie niemieckiej myśli technicznej.