Obitur.pl

Technologie

Problemy z Bluetooth w iPhonie – z czego wynikają?

Problemy z Bluetooth w iPhonie – z czego wynikają?

Coraz częściej korzystamy w urządzeń bezprzewodowych parowanych z naszymi iPhonami. Bezprzewodowe słuchawki lub głośniki to tylko dwa podstawowe urządzenia, bez których ciężko nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, lub wypad na urlop. Niestety Bluetooth w iPhonie czasami lubi sprawiać problemy. Skąd one się biorą? Jak je rozwiązać? Na szczęście nie zawsze musi to oznaczać wizytę w serwisie.

Czym jest Bluetooth?

Bluetooth jest standardem komunikacji krótkiego zasięgu, który powstał ponad 20 lat temu. W czasach obecnych z Bluetooth korzysta wiele urządzeń, a w ostatnich latach, wraz z modą na słuchawki bezprzewodowe, zyskał on na znaczeniu. Niestety Bluetooth jako standard połączenia nie jest idealny.

Bluetooth jest bardzo złożonym protokołem radiowym, który składa się z wielu standardów, a one nie zawsze ze sobą dobrze współgrają. Nie tylko iPhony miewają problemy z tym systemem łączności, ale również inne urządzenia od innych producentów nie zawsze radzą sobie wzorowo z tym rozwiązaniem. Bluetooth działa w pasmach radiowych co oznacza, że działający w mieszkaniu router, może powodować problemy z łącznością. Bardzo ważną zasadą jest, to aby oprogramowanie telefonu, czyli iOS oraz urządzenia, które jest sparowane, było zawsze aktualne. Bardzo często pomaga to rozwiązać problemy z łącznością. Zdarzają się również błędy w oprogramowaniu, których nie udało się wychwycić podczas jego testów. Czasami jednak rozwiązanie problemu z połączeniem Bluetooth nie jest takie proste. Warto wtedy spróbować poniższych rozwiązań.

Warto zacząć od podstaw

Zanim postanowimy oddać nasz telefon do serwisu, warto poszukać rozwiązania na własną rękę. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdźmy rzeczy oczywiste.

– sprawdzamy w ustawieniach czy Bluetooth jest w ogóle włączony oraz, czy nie jest włączony tryb samolotowy. Jeśli wspomniany tryb jest aktywny, moduł Bluetooth nie działa,
– sprawdzamy poziom naładowania urządzenia, z którym chcemy się połączyć. Powodem braku połączenia może być brak mocy w słuchawkach bądź głośnikach,
– Bluetooth ma swój zasięg (ok. 10 metrów) i w momencie połączenia z konkretnym akcesorium warto mieć je blisko siebie. Dopiero po sparowaniu można powoli oddalać się od iPhona i sprawdzić realny zasięg modułu.

Wszystko sprawdzone, ale dalej nic

Sprawdziliśmy wszystko opcje napisane powyżej, ale żadna z nich nie przyniosła efektu. Zanim zaczniemy pakować telefon do serwisu, wykonajmy jeszcze parę czynności, które mogą okazać się pomocne.

– wyłączamy Bluetooth, jeśli jest włączony, i resetujemy urządzenie. Po tym, jak iPhone włączył się ponownie, włączamy moduł i sprawdzamy, czy szukane urządzenie jest widoczne na liście. Jeśli tak, próbujemy sparować z nim naszego iPhone. Bardzo często ta metoda przynosi efekty.
– jeśli mimo wykonania powyższej czynności problemu nie udało się rozwiązać, warto w ustawieniach zapomnieć wcześniej sparowane urządzenie Bluetooth. Po tej czynności próbujemy ponownego parowania z iPhonem,
– kolejnym krokiem, jeśli wykonanie tamtych nie przyniosło rezultatu, jest reset ustawień sieciowych (który wykonujemy poprzez wybranie odpowiedniej opcji w menu ustawień). Pamiętajmy jednak, że ten krok spowoduje reset wszystkich ustawień sieciowych, włącznie z zapamiętanymi sieciami WiFi,
– wykonaliśmy wszystkie kroki z listy, ale w dalszym ciągu nasz iPhone ma problem z Bluetooth. Ostatnim krokiem, jaki możemy wykonać na własną rękę, jest przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych lub odtworzenie go z kopii zapasowej.

Nie pomogło, czyli serwis iPhone?

Skoro wszystkie punkty z listy zostały wykonane, a mimo to efektów nadal brak, pozostaje nam oddać nasz telefon do serwisu.

Ile kosztuje naprawa Bluetooth w iPhonie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że iPhony są telefonami o długiej żywotności i cena za naprawę telefonu będzie różnić się od modelu iPhona, jaki posiadamy. Może również okazać się, że naprawa będzie całkowicie nieopłacalna, bo winę za to ponosi, np.: uszkodzona płyta główna. Na szczęście wiele serwisów, oferuje bezpłatną wycenę naprawy. Możemy zgłosić chęć naprawy iPhona, co sprawi, że serwis wyśle do nas kuriera po telefon. Naszym zadaniem będzie zabezpieczenie naszego urządzenia oraz dołączenie niezbędnej dokumentacji. Po tym, jak telefon trafi do serwisu, dostaniemy wycenę naprawy, której koszt może się wahać od kilkuset złotych wzwyż. Jeśli zdecydujemy się na naprawę serwisową, telefon zostanie bezzwłocznie odesłany po naprawie, a my za całą usługę zapłacimy serwisowi. Jeśli jednak koszt naprawy będzie dla nas za wysoki, telefon zostanie nam odesłany bez dokonanej naprawy, a my będziemy zmuszeni nabyć nowe urządzenie.

iPhone ma problem z Bluetooth? Nie panikuj, najpierw sprawdź

iPhone jak każde urządzenie może się zepsuć. Jednak zanim zdecydujemy się odesłać telefon do serwisu, warto spróbować dokonać „naprawy” Bluetooth na własną rękę. Czasami wystarczy reset urządzenia albo ponowne sparowanie z urządzeniem, aby problemy z Bluetooth znikły. Serwis powinien być dla nas ostatecznym rozwiązaniem, ale niestety zdarza się, że i on staje się koniecznością.