Obitur.pl

Technologie

Laser CO2 – w jakich pracach sprawdzi się lepiej niż laser fiber?

Laser CO2 – w jakich pracach sprawdzi się lepiej niż laser fiber?

Technologie wycinania laserowego w celu obróbki metali wykorzystują laser CO2 oraz laser światłowodowy fiber. Obie techniki zapewniają wysoką dokładność, są wydajne, a przy tym nie generują wysokich kosztów eksploatacyjnych. Wybór pomiędzy laserami CO2 a fiber bardzo często jest determinowany przez rodzaj pracy, jaką trzeba wykonać. Kiedy laser CO2 będzie lepszym wyborem?

Najważniejsze różnice technologiczne

Laser fiber wykorzystuje nowoczesną technologię światłowodową. Urządzenie wytwarza wiązkę światła, która przepływa przez włókna szklane. Po odbiciu się od komponentów światłowodowych, laser trafia do głowicy urządzenia, gdzie może być wykorzystany do obróbki metalu. Powstała fala o długości zaledwie 1.064 mikrometra ma bardzo małą średnicę ogniska, a co za tym idzie – bardzo dużą intensywność mocy.

Zupełnie inaczej działa laser CO2, nazywany też gazowym. Urządzenie aktywuje gazową mieszankę dwutlenku węgla, która pozwala na wytworzenie fali o długości 10.6 mikrometra. Cechą charakterystyczną laserów CO2 jest fakt, że do aktywacji potrzebują odpowiedniej dawki energii elektrycznej, która wprawi w drgania poszczególne atomy mieszkanki. Popularne modele, na przykład wycinarka Mitsubishi RX CO2 Cross Flow, wyposażono w specjalne systemy pozwalające na energooszczędną pracę.

Wybór urządzenia ze względu na rodzaj materiału

Z uwagi na powyższe różnice w konstrukcji oraz długości fali, każdy z laserów może sprawdzić się w innych rodzajach prac. Najczęściej kwestia dotyczy tego, jakie rodzaje materiałów można poddać wydajnej obróbce za pomocą konkretnego urządzenia. 

Laser CO2 pozwala uzyskać długą falę, dzięki czemu doskonale nadaje się do cięcia rozmaitych materiałów metalicznych i niemetalicznych. Lasery światłowodowe nadają się do obróbki równie szerokiego zakresu materiałów metalicznych i niemetalicznych, w tym poliwęglanu, poliamidów czy polipropylenu. 

Warto jednak pamiętać, że chociaż laser fiber jest tańszy w eksploatacji, technologia ta sprawdza się przede wszystkim na cienkich materiałach. Jeżeli obróbce termicznej ma być poddany grubszy materiał (powyżej 8 mm), zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie urządzenia CO2.

Lasery CO2 są absolutnie bezkonkurencyjne w przypadku cięcia grubych, wymagających materiałów. Jeżeli przedsiębiorstwo oprócz standardowych zleceń obróbki termicznej świadczy usługi specjalne, taki rodzaj wycinarki może okazać się znacznie lepszym wyborem.

Który laser wybrać?

Wybór pomiędzy laserami CO2 oraz światłowodowymi to przede wszystkim kwestia rodzaju zamówień i materiałów, które są poddawane obróbce. Jeżeli wszystkie prace prowadzone są na cienkich arkuszach blachy, lasery fiber z pewnością okażą się tańsze w codziennej eksploatacji. Pozwolą też na szybszą i bardziej wydajną pracę. Z drugiej strony lasery CO2 pozwolą na uzyskanie lepszych efektów i większą precyzję w przypadku grubszych arkuszy blachy lub innych materiałów.