Obitur.pl

BiznesCiekawostki

Jak zadbać o liny alpinistyczne, by nie niszczyły się zbyt szybko?

Jak zadbać o liny alpinistyczne, by nie niszczyły się zbyt szybko?

Lina wspinaczkowa to element, który wymaga szczególnego traktowania. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych wskazówek, aby móc cieszyć się bezpieczeństwem podczas pracy na wysokości. Oto zasady, o których bezwzględnie należy pamiętać.  

Podczas wspinaczki

Częstym błędem wśród początkujących wspinaczy jest deptanie po linie. W ten sposób można ją zabrudzić, co wiąże się z konsekwencjami. Brud wnika w strukturę włókien i powoli ją niszczy.
W dodatku zimą można uszkodzić linę poprzez przydeptywanie jej rakami. Dobrą praktyką będzie przenoszenie liny w torbie. Warto również zabrać ze sobą czystą płachtę, na której linę można usytuować. 

Wszystkie liny alpinistyczne należy dokładnie badać podczas zwijania i rozwijania. Wnikliwa obserwacja zgrubień, przetarć czy zmechaceń pozwoli uniknąć zagrożenia. W dodatku nie warto pożyczać lin, aby zawsze mieć pewność, w jaki sposób były one użytkowane. 

Chociaż liny do wspinaczki wykonane są z solidnego poliamidu, taki materiał również należy użytkować z głową. Dobrą praktyką będzie stosowanie dwóch końców zamiennie. W ten sposób każdy z nich będzie zużywał się w takim samym tempie. Ponadto zniszczone końce liny można przyciąć na gorąco. 

Bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie liny. Ta nie powinna dotykać ostrych krawędzi czy błota. Wówczas wspinanie stanie się niebezpieczne, a sprzęt będzie narażony na uszkodzenia.
W dodatku należy unikać wspinaczki metodą „na wędkę” – ona również przyczynia się do szybszego zużywania się liny.

Czyszczenie i suszenie liny wspinaczkowej

Bardzo duże znaczenie dla wytrzymałości lin alpinistycznych ma prawidłowe czyszczenie. Po zakończonej pracy na wysokości czy treningu warto skorzystać z wilgotnej szmatki. Jednak od czasu do czasu należy przeprowadzić pranie ręczne w wannie lub dokładnie umyć linę pod prysznicem. Wcześniej należy jednak wypłukać powierzchnię z detergentów. Maksymalna temperatura czyszczenia powinna wynosić 40°C. Można użyć mydła lub płynu przeznaczonego do prania lin. 

W dodatku nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprać liny w pralce. Należy jednak pamiętać o wypłukaniu jej kilkukrotnie. Podczas prania nie stosuje się płynów do płukania odzieży oraz nie korzysta się z wirowania. Kolejnym sposobem może być czyszczenie przy pomocy szczoteczki z włókien syntetycznych lub spiralnej szczotki. Dzięki temu brud zniknie bardzo szybko.

Linę suszy się w suchej, przewiewnej i zaciemnionej przestrzeni. Należy ją wytrzeć suchą szmatką, a następnie rozłożyć we właściwym miejscu. Przede wszystkim nie wolno jej suszyć przy pomocy suszarki oraz narażać na promieniowanie UV. W ten sposób włókna łatwo jest uszkodzić.

Przechowywanie lin

Najlepszym miejscem na przechowywanie lin alpinistycznych będą ciemne i suche przestrzenie. Liny powinny być zwinięte, a na ich powierzchniach nie mogą znajdować się substancje, które powodują niszczenie włókien. Oprócz promieniowania UV sprzętowi mogą zaszkodzić opary, amoniak czy kwas siarkowy.