Lina wspinaczkowa to element, który wymaga szczególnego traktowania. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych wskazówek, aby móc cieszyć się bezpieczeństwem podczas pracy na wysokości. Oto zasady, o których bezwzględnie należy pamiętać.
Podczas wspinaczki
Częstym błędem wśród początkujących wspinaczy jest deptanie po linie. W ten sposób można ją zabrudzić, co wiąże się z konsekwencjami. Brud wnika w strukturę włókien i powoli ją niszczy.
W dodatku zimą można uszkodzić linę poprzez przydeptywanie jej rakami. Dobrą praktyką będzie przenoszenie liny w torbie. Warto również zabrać ze sobą czystą płachtę, na której linę można usytuować.
Wszystkie liny alpinistyczne należy dokładnie badać podczas zwijania i rozwijania. Wnikliwa obserwacja zgrubień, przetarć czy zmechaceń pozwoli uniknąć zagrożenia. W dodatku nie warto pożyczać lin, aby zawsze mieć pewność, w jaki sposób były one użytkowane.
Chociaż liny do wspinaczki wykonane są z solidnego poliamidu, taki materiał również należy użytkować z głową. Dobrą praktyką będzie stosowanie dwóch końców zamiennie. W ten sposób każdy z nich będzie zużywał się w takim samym tempie. Ponadto zniszczone końce liny można przyciąć na gorąco.
Bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie liny. Ta nie powinna dotykać ostrych krawędzi czy błota. Wówczas wspinanie stanie się niebezpieczne, a sprzęt będzie narażony na uszkodzenia.
W dodatku należy unikać wspinaczki metodą „na wędkę” – ona również przyczynia się do szybszego zużywania się liny.
Czyszczenie i suszenie liny wspinaczkowej
Bardzo duże znaczenie dla wytrzymałości lin alpinistycznych ma prawidłowe czyszczenie. Po zakończonej pracy na wysokości czy treningu warto skorzystać z wilgotnej szmatki. Jednak od czasu do czasu należy przeprowadzić pranie ręczne w wannie lub dokładnie umyć linę pod prysznicem. Wcześniej należy jednak wypłukać powierzchnię z detergentów. Maksymalna temperatura czyszczenia powinna wynosić 40°C. Można użyć mydła lub płynu przeznaczonego do prania lin.
W dodatku nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprać liny w pralce. Należy jednak pamiętać o wypłukaniu jej kilkukrotnie. Podczas prania nie stosuje się płynów do płukania odzieży oraz nie korzysta się z wirowania. Kolejnym sposobem może być czyszczenie przy pomocy szczoteczki z włókien syntetycznych lub spiralnej szczotki. Dzięki temu brud zniknie bardzo szybko.
Linę suszy się w suchej, przewiewnej i zaciemnionej przestrzeni. Należy ją wytrzeć suchą szmatką, a następnie rozłożyć we właściwym miejscu. Przede wszystkim nie wolno jej suszyć przy pomocy suszarki oraz narażać na promieniowanie UV. W ten sposób włókna łatwo jest uszkodzić.
Przechowywanie lin
Najlepszym miejscem na przechowywanie lin alpinistycznych będą ciemne i suche przestrzenie. Liny powinny być zwinięte, a na ich powierzchniach nie mogą znajdować się substancje, które powodują niszczenie włókien. Oprócz promieniowania UV sprzętowi mogą zaszkodzić opary, amoniak czy kwas siarkowy.