Obitur.pl

Budownictwo

Zaplanuj metamorfozę domu już teraz! Jakie materiały wykończeniowe wybrać na elewację?

Zaplanuj metamorfozę domu już teraz! Jakie materiały wykończeniowe wybrać na elewację?

Kamienie naturalne od lat ozdabiają nie tylko wnętrza mieszkań, ale i elewacje budynków. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dają ciekawy efekt wizualny, a przy tym są bardzo trwałym materiałem. Ty też chcesz wykorzystać je przy budowie domu lub podczas urządzania tarasu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Wapień – kamień naturalny, który sprawdzi się nie tylko w aranżacji wnętrz

Wapień to jeden z najchętniej wykorzystywanych kamieni naturalnych w Polsce. Wszystko dzięki temu, że w tutejszych warunkach klimatycznych jego żywotność jest duża. Mimo wszystko powinieneś pamiętać, o tym, że jeśli decydujesz się na wapień na elewację, wymaga on dodatkowego zabezpieczenia. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne środki do impregnacji, które zabezpieczą go przed brudem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Co jeszcze decyduje o tym, że wiele osób decyduje się na wapień na elewację? Oto kilka powodów:

  • walory estetyczne – jasne, stonowane odcienie sprawiają, że zewnętrzne elementy domu lub pomieszczenia wyglądają elegancko, a jednocześnie bardzo naturalnie;
  • uniwersalność – możliwość zastosowania różnych metod obróbki oraz wariantów kolorystycznych pozwala na wykorzystanie wapienia zarówno w różnych pomieszczeniach (np. w łazience, kuchni), jak i na zewnątrz budynku;
  • wyjątkowa trwałość;

W jaki sposób możesz wykorzystać wapień do ozdobienia zewnętrznych części Twojego domu? Płyty wapienne dobrze komponują się z ze szkłem i drewnem. Dlatego warto umieścić go w okolicach drzwi wejściowych lub tych, które prowadzą na taras. Za pomocą płyt wapiennych możesz także wyeksponować wybrane elementy np. obramowania okien lub kolumny. Niezależnie od tego, które z tych rozwiązań wybierzesz, wapień sprawi, że elewacja będzie połączeniem minimalizmu i ponadczasowej elegancji.

Trawertyn – ponadczasowy i trwały kamień, który warto wykorzystać do urządzenia tarasu

Trawertyn to kamień naturalny, który cieszy się dużym uznaniem już od czasów starożytności. Ty również możesz skorzystać z możliwości, jakie daje trawertyn. Jest to materiał, który doskonale sprawdzi się w przypadku urządzania tarasu, a także ozdobi elewację budynku.

Delikatnie porowata powierzchnia w połączeniu z naturalnymi barwami daje ciekawy efekt wizualny i sprawia, że trawertyn na tarasie doskonale komponuje się z roślinnością. Poza tym jest to kamień wyróżniający się dużą wytrzymałością – nie musisz martwić się o to, że szybko straci swój urok. Mimo wszystko, jeśli decydujesz się położyć płytki trawertynowe na tarasie lub elewacji, warto je zaimpregnować.

Cenisz sobie ekologiczne rozwiązania? W takim razie pewnie ucieszy Cię informacja, że trawertyn to materiał przyjazny dla środowiska. Ten, który znajdziesz w naszej ofercie, nie jest wypełniany syntetycznymi żywicami, które są mało ekologiczne. Dzięki temu możesz urządzić taras lub ozdobić zewnętrzne części domu w zgodzie z naturą (i to nie tylko, jeśli chodzi o efekt wizualny).