Obitur.pl

Biznes

Zalety żywienia krów TMR

Zalety żywienia krów TMR

Dlaczego żywienie krów TMR cieszy się tak dużą popularnością? Jakie zalety o tym decydują? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, jaki w sprzęt zainwestować wybierając taki system żywienia.

Jakie zalety ma TMR?

Skoro wiele osób decyduje się na taki system żywienia, coś musi być na rzeczy. Jednak najpierw warto wyjaśnić, czym w ogóle jest TMR. To system żywienia, w którym pasze treściwe, objętościowe oraz mineralne są podawane jako pasza pełnoporcjowa. Dzięki temu zwierzęta otrzymują odpowiednią ilość energii, białka, składników mineralnych oraz witamin. Niesie to za sobą wiele korzyści m.in.:

  • zmniejszenie ryzyka chorób,
  • sprawniejsze funkcjonowanie żwacza,
  • lepsze pobranie paszy,
  • zwiększenie wydajności mlecznej (o około 5%),
  • lepsze wskaźniki rozrodu,
  • mniejsze koszty.

TMR wpływa korzystnie na stan zdrowia zwierząt i pobranie paszy, co przekłada się m.in. na większą wydajność mleczną. W związku z tym jest to system żywienia korzystny ze względów finansowych. A skoro o tym mowa, warto zwrócić uwagę na to, że TMR wiąże się z również z mniejszym nakładem pracy.  Dzięki temu zyskasz więcej czasu i energii na inne zadania, co przełoży się na lepszą efektywność pracy. To oznacza również korzyści finansowe.

Jak widzisz, taki system żywienia ma wiele zalet. Jednak, aby tak było, należy pamiętać o kilku rzeczach. Mowa tu m.in. o dobrym wymieszaniu wszystkich pasz, regularnym usuwaniu resztek paszy oraz dbaniu o ich odpowiednią wilgotność.

Wysokiej jakości pasza i co jeszcze? Sprawdź, jakiego sprzętu potrzebujesz do TMR

Podjąłeś już decyzję o tym, że chcesz przejść z tradycyjnego systemu żywienia na TMR? W takim razie oprócz wysokiej jakości paszy potrzebujesz odpowiedniego sprzętu.

W sprzedaży dostępny jest rozdrabniacz słomy, czyli nowoczesna maszyna umożliwiająca równomierne rozprowadzanie słomy, a także regulowanie wielkości jej kawałków. Rozdrabniacz słomy można określić jako wielofunkcyjną maszynę, ponieważ umożliwia produkcję pelletu (używanego zarówno jako paliwo, jak i ściółka), a także nawożenie rozdrobnioną słomą. Ponadto ze względu na odpowiednie rozmieszczenie noży na rotorze, a także opuszczane przeciwnoże może służyć jako rozdrabniacz do TMR.

W systemie TMR zastosowanie znajdują również roboty paszowe. Dzięki nim możliwe jest dokładne zadawanie dawek paszowych (bardzo ważne w TMR), a także zmniejszenie strat paszy. Nie mniej istotne jest to, że decydując się na zakup robotów paszowych, będziesz potrzebował mniej czasu i energii na prace związane z żywieniem zwierząt.

Automatyczne zadawanie paszy ma również inne zalety: zwiększa Twoje bezpieczeństwo, umożliwia utrzymanie ciągłości żywienia, ma korzystny wpływ na jakość paszy i zapobiega jej fermentacji, a także sprawia, że obsługa grup żywieniowych jest łatwiejsza.

Podsumowując, system żywienia TMR jest korzystny zarówno dla zwierząt, jak i pracy na gospodarstwie. Pozwoli zaoszczędzić Ci sporo energii i czasu, dzięki czemu będziesz mógł wykonywać więcej zadań w tym samym czasie. Dlatego, jeśli wciąż stosujesz tradycyjny system żywienia, warto poważnie zastanowić się nad zmianą (nawet gdy wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowego sprzętu).