Obitur.pl

BiznesFinanse

Ulgi podatkowe, z których najczęściej korzystają spółki

Ulgi podatkowe, z których najczęściej korzystają spółki

Prowadzisz spółkę i nie korzystasz jeszcze z ulg podatkowych? Dzięki nim możesz sporo zaoszczędzić i sprawić, że Twój biznes wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Przygotowaliśmy zestawienie ulg podatkowych, z których najczęściej korzystają spółki. Warto w tej sprawie skontaktować się z biurem rachunkowym, aby sprawdzić, z jakich ulg i preferencji podatkowych może skorzystać prowadzona przez Ciebie firma. Ich zakres zależy m.in. od tego, o jakiej spółce mówimy.

Ulgi podatkowe w prostej spółce akcyjnej

Jedną z popularnych form prowadzenia działalności jest spółka kapitałowa. Prosta spółka akcyjna może skorzystać z ulgowej stawki CIT, która wynosi obecnie 9%. Aby załapać się na tę ulgę, spółka musi spełnić określone w ustawie wymagania, w tym jej przychody nie mogą przekroczyć 2. milionów euro w roku podatkowym. Korzystając z tej ulgi, należy pamiętać o tym, że zysk kapitałowy podlega stawce podatku CIT 19%. Ponadto proste spółki akcyjne mogą skorzystać z takich preferencyjnych warunków jak: odliczenie kosztów pracowniczych do 200% w ramach ulgi badawczo-rozwojowej oraz skorzystanie ze stawki 5% jeżeli działalność spółki ulepszyła prawo własności intelektualnej.

Spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – czym jest podatkowa grupa kapitałowa?

Osoby prowadzące spółki akcyjne i spółki z o.o. mogą skorzystać ze stworzenia podatkowej grupy kapitałowej. Takie rozwiązanie umożliwia obniżenie dochodu spółki poprzez rozliczenie strat poniesionych w roku podatkowym. Ponadto spółki w ramach jednej podatkowej grupy kapitałowej mogą korzystać z cen transferowych, co wpływa na czynne kształtowanie poziomu kosztów i przychodów w każdej z nich. Ciekawym wariantem jest również obciążenie wybranej spółki z grupy nakładami inwestycyjnymi oraz możliwością odliczenia ich na cele podatkowe innych podmiotów znajdujących się w danej grupie kapitałowej. Doświadczeni księgowi na pewno znajdą rozwiązanie, które umożliwi skorzystanie z wybranej ulgi i zwiększenie dochodu przedsiębiorstwa.

Preferencje i ulgi podatkowe dla spółek osobowych

Kolejną formą prawną jest spółka osobowa. Ona również może skorzystać z wybranych preferencji i ulg podatkowych. W polskim prawie wyróżnia się spółki osobowe: jawne, komandytowe, partnerskie i komandytowo-akcyjne. Każda z nich łapie się na wybraną stawkę podatku CIT w zależności od swojego obrotu. Jeżeli w ubiegłym roku podatkowym przychód brutto nie przekracza 2. milionów euro, a w bieżącym nie przekracza 2. milionów euro netto, to podatek wynosi 9%. Podatek CIT w wysokości 19% opłacają spółki osobowe, które przekroczyły podane wcześniej progi. Niezależnie od formy spółki, mogą skorzystać one z preferencyjnej ulgi podatkowej Innovation Box na poziomie 5%. Do tej ulgi kwalifikują:

  • patenty;
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego;
  • prawo ochronne na wzór użytkowy;
  • inne prawa związane z własnością intelektualną.

Skorzystaj z usług biura rachunkowego i sprawdź swoje ulgi

Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości o tym, że mogą skorzystać z wybranych ulg i preferencji podatkowych. W tym celu rekomenduje się skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów w zakresie outsourcingu podatkowego. Może to przynieść spore oszczędności spółce w skali roku. Dobrym wyborem będzie renomowane biuro rachunkowe w Warszawie, które z powodzeniem może świadczyć swoje usługi także w formie zdalnej. Wybranie takiego partnera to gwarancja: oszczędności czasu, pieniędzy, nerwów oraz skorzystania z przysługujących spółce ulg i preferencji.