Obitur.pl

Zdrowie

Terapia behawioralna – na czym polega?

Terapia behawioralna – na czym polega?

Terapia behawioralna może rozwiązać wiele dziecięcych problemów. Kiedy warto udać się do gabinetu psychologicznego i w jaki sposób specjalista może pomóc najmłodszym? Oto kilka ważnych informacji, o których warto pamiętać. 

Czym jest terapia behawioralna?

Jak sama nazwa mówi, ten rodzaj terapii związany jest z behawioryzmem. Zdaniem specjalistów przyczyną dziecięcych problemów mogą być wyuczone reakcje na bodźce. Działania psychologa dziecięcego obejmują czas teraźniejszy oraz mają zapewnić komfortową przyszłość. Natomiast nie leczy się dawnych traum, skupiając się na nauce modyfikacji codziennych zachowań. W ten sposób można pozbyć się zaburzeń w postrzeganiu świata. 

W zależności od sytuacji terapia behawioralna może być stosowana jako jedyna forma wsparcia lub stanowić element innego leczenia. Niekiedy bywa uzupełniana o leki, choć o tym zawsze decyduje psycholog lub psychiatra.

Wskazania do podjęcia terapii behawioralnej

Na terapię behawioralną kieruje się dzieci z różnymi problemami. Mogą być to zaburzenia lękowe, fobie, kłopoty w szkole, a nawet depresja. Gabinet psychologiczny warto również odwiedzić, gdy pociecha zmaga się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. W dodatku ta metoda terapii pomoże dzieciom, które sprawiają rodzicom trudności wychowawcze.

Dobry psycholog dziecięcy, który specjalizuje się w terapii behawioralnej zaproponuje wsparcie dzieciom z anoreksją i bulimią. Schorzenia te związane są z zaburzonym obrazem własnego ciała.
O skuteczności terapii behawioralnej przekonała się również młodzież w ośrodkach wychowawczych. Pacjenci dzięki odpowiednim metodom mogą czynić postępy w nauce, a także poprawić relacje społeczne. 

Nie ulega wątpliwości, że mowa tu o uniwersalnej terapii, która działa na wiele problemów. Przed podjęciem decyzji o jej wdrożeniu, warto zapytać nauczyciela czy pedagoga o zachowanie pociechy w szkole i te informacje przekazać psychologowi dziecięcemu. Dzięki temu dużo łatwiej będzie mu ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie metody. 

Przebieg terapii behawioralnej

Na podstawie wywiadu z rodzicami i rozmowy z dzieckiem specjalista określi problem oraz sposób myślenia pacjenta, jaki następuje w konkretnych sytuacjach. Badane są więc uczucia i emocje, a także skojarzenia wywołane przez bodźce. 

Jedną z metod stosowanych w gabinecie psychologicznym może być dialog sokratejski, który polega na zadawaniu pytań w sposób, jaki pozwoli dziecku samodzielnie określić swoje zachowania. Dzięki skutecznej terapii można rozwiązać wiele problemów, zażegnać lęki, kłopoty wychowawcze czy zaburzenia odżywiania. 

Warto nadmienić, że mowa o terapii krótkoterminowej, która zazwyczaj trwa od 6 tygodni do roku. Sesje mogą odbywać się np. 2 razy w tygodniu po 30-60 minut. Wiele zależy od stopnia nasilenia objawów, a do każdego pacjenta doświadczony ekspert podchodzi w sposób indywidualny. Dzięki temu można być pewnym doskonałych efektów. Warto więc zawsze ufać specjalistom i nigdy nie rezygnować z rozpoczętej terapii.