Obitur.pl

Zdrowie

Społeczne skutki niedosłuchu – aparat słuchowy pozwoli Ci uniknąć izolacji

Społeczne skutki niedosłuchu – aparat słuchowy pozwoli Ci uniknąć izolacji

Choroby słuchu to problem cywilizacyjny. W Polsce dotyka około 6 mln ludzi. Wielu chorych nie zdaje sobie nawet sprawy z wady i nie przeprowadza regularnych badań słuchu. Jedna z poważniejszych konsekwencji niedosłuchu to postępująca izolacja społeczna, która wpływa negatywnie na jakość całego życia.

Z czego wynikają społeczne skutki niedosłuchu?

Ubytek słuchu utrudnia rozmowy i wymusza większą koncentrację na zrozumieniu podstawowych komunikatów. Z czasem osoba dotknięta niedosłuchem sama się izoluje i traci pewność siebie w kontaktach społecznych. Niedosłuch to również duży problem u dzieci, u których rozwija się dopiero umiejętność komunikacji z rówieśnikami.

Można powiedzieć, że od prawidłowego słuchu zależy jakość relacji międzyludzkich i wydajność w większości spraw zawodowych. Społeczne skutki niedosłuchu ograniczają jakość życia, a jedno z najlepszych rozwiązań to dopasowanie aparatu słuchowego po badaniach u protetyka.

Badania pokazują, że problem społecznych skutków niedosłuchu jest poważny

Polska Fundacja Osób Słabosłyszących przeanalizowała problem społecznych skutków niedosłuchu i doszła do wielu wartościowych wniosków. Niedosłuch ogranicza poczucie przynależności i znacznie podnosi poziom stresu w zwykłych sytuacjach, po wyjściu do kina, restauracji, a nawet przy wyjaśnianiu własnego stanu zdrowia w przychodni. Osoba z niedosłuchem nigdy nie jest pewna, czy właściwie przekazała i zrozumiała informacje. Nawet lżejsze ubytki słuchu ograniczają z wiekiem konkurencyjność na rynku pracy. Izolacja pogłębia się przez to, że chory nie może czerpać odpowiedniej satysfakcji ze zwyczajnych aktywności. Długoterminowa izolacja odbija się następnie na zdrowiu psychicznym i zamyka chorego przed bliskimi. Badania prowadzone w krajach rozwiniętych pokazują, że osoby głuche lub ze znaczącym ubytkiem słuchu częściej przechodzą na bezrobocie albo wykonują obowiązki zawodowe na najniższych stanowiskach.

Dlaczego warto sięgnąć po aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe wzmacniają i oczyszczają dźwięki przychodzące do użytkownika i coraz częściej łączą się bezprzewodowo z powszechnie wykorzystywanymi urządzeniami multimedialnymi. Urządzenie filtruje zbędne dźwięki, posiada regulację głośności, współpracuje ze sprzętem zewnętrznym, pracuje długo na jednym ładowaniu. Niektóre aparaty słuchowe wpisują się w potrzeby osób aktywnych fizycznie czy noszących okulary. U protetyka można dopasować całkowicie dyskretne rozwiązanie. Aparat wyrównuje szanse pacjentów z niedosłuchem we wszystkich sytuacjach społecznych.

Na zakończenie

Społecznych skutków niedosłuchu nie wolno ignorować, ponieważ dłuższa izolacja negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Aparaty słuchowe to na razie najlepsze rozwiązanie dla osób o różnym stopniu niedosłuchu, które nie chcą rezygnować z aktywnego życia towarzyskiego i zawodowego.