Obitur.pl

Zdrowie

Przebarwienia zębów u dzieci – przyczyny

Przebarwienia zębów u dzieci – przyczyny

Regularne mycie dziecięcych zębów sprawia, że rodzic może szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Czasami zdarza się, że na ząbkach malucha pojawiają się żółte lub czarne przebarwienia, które stanowią powód do niepokoju. Co jednak, jeśli dziecko ma na zębach białe plamy? Czy z taką zmianą również należy zgłosić się do stomatologa? Niniejszy wpis jest poświęcony źródłom występowania tego typu przebarwień u dzieci.

Skąd biorą się białe przebarwienia na zębach u dzieci?

Białe plamki na dziecięcych zębach często świadczą o nadpodaży lub niedoborze niektórych pierwiastków mineralnych w diecie. Najczęściej problem ten związany jest ze zbyt niską ilością wapnia, odpowiadającego za zdrowy wzrost zębów u malucha (a dokładniej ich mineralizację). Tego typu objawy można zauważyć również w przypadku niedokładnego usuwania resztek pokarmu podczas leczenia ortodontycznego.

Odbarwienia w kolorze bieli świadczą o stopniowym procesie odwapnienia szkliwa i są traktowane przez stomatologów dziecięcych jako stan przed próchnicowy. Białe przebarwienia na zębach mlecznych są więc zjawiskiem, którego nie należy bagatelizować. Brak reakcji na białe plamki może skutkować pogłębiającej się próchnicy. Bez względu na to czy dziecko nosi aparat ortodontyczny czy nie, w przypadku pojawienia się tego typu przebarwień należy więc podjąć odpowiednie kroki.

Czy białe plamki na zębach oznaczają fluorozę?

Charakterystyczne przebarwienia na mlecznych zębach mogą być również powiązane ze zbyt dużą zawartością fluoru w organizmie malucha. Choć pierwiastek stanowi ważny element diety człowieka, jego nadpodaż może prowadzić do występowania białych plam na zębach. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu objaw jest w tym przypadku jedynie mankamentem estetycznym.

Fluor obecny w pastach do zębów czy płynach do płukania ust ma za zadanie zapewnić odpowiednią mineralizację szkliwa, a także likwidować chorobotwórcze drobnoustroje z jamy ustnej. Aby zniwelować występowanie białych przebarwień na skutek fluorozy należy zwracać uwagę na dawki fluoru obecne w diecie dziecka oraz w stosowanych produktach do pielęgnacji jamy ustnej.

Jak leczy się białe plamy na ząbkach u dziecka?

Leczenie problemu jest uzależnione od przyczyny występowania białych plamek na zębach. Stomatolodzy dziecięcy często wskazują, że tego typu zjawisko często powiązane jest z nieodpowiednią dietą, ubogą w magnez, fluor czy witaminy z grup A, D, C i K. W przypadku wystąpienia białych przebarwień należy więc rozpocząć proces zmiany nawyków żywieniowych u dziecka. Jeśli źródło problemu jest złożone, koniecznym jest również podjęcie działań w obrębie leczenia stomatologicznego.

Białe przebarwienia na zębach u dzieci są często powiązane z hipoplazją szkliwa. Rozwiązaniem często okazuje się używanie past do mycia zębów z fluorem, a także wykonanie dodatkowych zabiegów fluoryzacji oraz lakowania bruzd w gabinecie stomatologa. Tego typu zabiegi nie tylko wzmacniają szkliwo, ale także pozwolą pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Co więcej, czynności zabiegowe są całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla małych dzieci.