Obitur.pl

DomLifestyle

Pozbądź się kamienia i osadów w łazience

Pozbądź się kamienia i osadów w łazience

Kamień i osad wyglądają bardzo nieestetycznie, szczególnie w łazience na umywalce, w wannie oraz na drzwiach kabiny prysznicowej. Często zapycha otwory w słuchawce prysznicowej. Jak pobyć się takiego brudu? Jak usunąć kamień i osad? Oto kilka pomysłów!

Jak zapobiegać tego typu zabrudzeniom?

Jak to mówią „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kamień wcale nie musi się pojawiać w muszli klozetowej. Kostka do toalety skutecznie ochroni armaturę przed osadami, a do tego będzie pięknie pachnieć po otwarciu muszli. W łazience często borykamy się z brzydkimi zapachami. Kostka do WC świetnie poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami i nada zapachu świeżości. Najpopularniejsze kostki zawiesza się w muszli klozetowej, producenci w swojej ofercie mają także żele, które wyglądają jak galaretka. Przykleja się je bezpośrednio w muszli, dzięki czemu działają w całym wnętrzu sedesu.

Jak usunąć kamień i osad w łazience domowymi sposobami?

Kamień i osad powstają w wyniku bardzo twardej wody, która zawiera sól, magnez oraz wapń. To one są odpowiedzialne za powstawanie kamienia, który można usunąć między innymi takimi domowymi sposobami jak:

  • Sok z cytryny
  • Ocet
  • Coca-cola

Sok z cytryny świetnie poradzi sobie z małymi zabrudzeniami, które zaczęły być widoczne kilka dni temu. Można go stosować na każdej powierzchni, na której jest potrzebne natychmiastowe działanie. Sokiem z cytryny wystarczy posmarować brudne miejsca i czekać, aż sok dzięki swoim właściwościom rozpuści brud. Sok można nakładać kilka razy, aż do uzyskania wymaganego efektu.

Jeśli to nie działa można użyć mocniejszych środków takich jak ocet, który świetnie sprawdzi się na wannie lub kranie umywalki. Octem należy wysmarować porządnie zanieczyszczone miejsca i zostawić na co najmniej godzinę. Ocet ma niestety intensywny brzydki zapach nie to co kostka do WC jednak działa doskonale na brud. Do octu można dodać sodę oczyszczoną tworząc miksturę, która na pewno poradzi sobie z brudem. Papkę należy nałożyć na miejsca pokryte kamieniem i poczekać około 15 minut. Papka jest wygodna ponieważ nie rozlewa się po powierzchni.

Jeśli w domu nie ma akurat octu można użyć Coca-coli, która choć jest pysznym napojem świetnie nadaje się do niwelowania kamienia w łazience.

Drogeryjny sposób na pozbycie się kamienia

Jeśli domowe środki nie działają można wykorzystać inne sposoby. W drogeriach jest wiele ciekawych specyfików, które doskonale poradzą sobie z kamieniem, a do tego są bezpieczne dla czyszczonych powierzchni. Profesjonalny odkamieniacz jest niezwykle silny i radzi sobie z brudem bardzo szybko. Wystarczy spryskać powierzchnie poczekać kilka chwil i przetrzeć miękką szmatką. Należy to robić w gumowych rękawiczkach by nie zniszczyć skóry dłoni.