Obitur.pl

Zdrowie

Podrażnienia miejsc intymnych – jak im zaradzić?

Podrażnienia miejsc intymnych – jak im zaradzić?

Podrażnienia miejsc intymnych to bolesne skutki uprawiania seksu bez odpowiedniego przygotowania oraz przy zbyt słabo nawilżonej pochwie. Urazy mogą dotyczyć obojga partnerów, a ich leczenie może być długotrwałe i powodować dyskomfort fizyczny oraz psychiczny. Wpływ na występowanie podrażnień w miejscach intymnych mogą mieć także: zmiany hormonalne, urazy mechaniczne oraz noszenie ciasnej bielizny. Jak zaradzić tym, które są następstwem seksu przy niedostatecznym nawilżeniu pochwy?

Postaw na grę wstępną

Ryzyko występowania podrażnień w miejscach intymnych maleje, gdy partnerzy postawią na grę wstępną. Odpowiednie przygotowanie do seksu oraz pieszczoty sprawią, że gruczoły wydzielające śluz w pochwie zaczną pracować i w wielu przypadkach będzie to wystarczające. Dostatecznie nawilżona pochwa wpływa korzystnie na doznania obojga partnerów podczas stosunku oraz minimalizuje ryzyko bolesnych otarć i podrażnień.

Niestety nie zawsze gra wstępna wystarczy. Wiele kobiet cierpi na suchość pochwy, która może być wywołana przebyciem menopauzy lub zaburzonym działaniem hormonów. Dolegliwość ta może być także następstwem stosowania antykoncepcji hormonalnej lub przejściem infekcji intymnej. Jeżeli gra wstępna nie wystarcza i pochwa wciąż pozostaje niedostatecznie nawilżona, to wówczas rekomenduje się stosowanie takich rozwiązań jak: żel intymny lub prezerwatywy nawilżane.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki asortyment preparatów nawilżających, które zwiększają komfort uprawiania seksu oraz pomagają zaradzić podrażnieniom w miejscach intymnych. Jednym z wyborów mogą być prezerwatywy dodatkowo nawilżane. To kondomy, które posiadają dodatkową warstwę środka nawilżającego, dzięki czemu wpływają korzystnie na jakość stosunku oraz bezpieczeństwo partnerów. Zastosowanie w produkcji kondomów większej ilości lubrykanta nie wpływa niekorzystnie na skuteczność tego rodzaju antykoncepcji mechanicznej.

Alternatywą do prezerwatyw nawilżanych może być żel nawilżający. Doskonale spełnia swoje zadanie w trakcie seksu i sprawia, że pochwa zawsze jest odpowiednio nawilżona i przygotowana na stosunek. To duży komfort dla partnerów, którzy nie muszą już obawiać się dyskomfortu i bólu związanego z podrażnieniami miejsc intymnych. Żele intymne posiadają niezbędne atesty i są bezpieczne w stosowaniu. Z powodzeniem można wykorzystywać je nie tylko do seksu waginalnego, ale także do seksu oralnego i analnego.

Jak jeszcze można zaradzić podrażnieniom?

Wpływ na ryzyko występowania podrażnień miejsc intymnych ma nasz styl życia. Zdecydowanie należy postawić na odpowiednią higienę miejsc intymnych przy pomocy wysokiej jakości kosmetyków i środków rekomendowanych przez specjalistów. Dodatkowo warto postawić na przewiewną bieliznę, która zapewni miejscom intymnym dostęp świeżego powietrza. To aspekty, które minimalizują ryzyko otarć i podrażnień. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub nawracających problemów warto skontaktować się z lekarzem.

Zadbanie o nawilżenie pochwy to nie tylko bezpieczeństwo i spokój, ale także przyjemniejsze doznania w trakcie stosunku płciowego.