Obitur.pl

Zdrowie

Plastyka dziąseł – kiedy przeprowadza się zabiegi z tego zakresu?

Plastyka dziąseł – kiedy przeprowadza się zabiegi z tego zakresu?

Gingiwoplastyka, (łac.gingiva dziąsło i plastica naprawa, rekonstrukcja) to specjalistyczny zabieg chirurgiczny stomatologii. Stosuje się go u pacjentów w celu odtworzenia estetycznego kształtu dziąseł. Zaleceniem do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu jest mi.in przerostowe stany zapalne dziąseł towarzyszące stosunkowo często występującej u pacjentów stomatologicznych parodontozie wraz z równoczesnym zanikiem kości wyrostka zębodołowego.

Plastyka dziąseł, kiedy staje się niezbędna?

Dziąsło to tkanka miękka, która razem z tkanką ozębną, okostną, kością wyrostka zębowego oraz cementem korzeniowym tworzy przyzębie. Pomiędzy dziąsłem a korzeniem zęba można dostrzec wąską szczelinę, tzw. kieszonkę dziąsłową, która w przypadku pogłębiania się wskazuje na stan choroby. Zadaniem dziąsła jest ochrona uzębienia i utrzymanie zębów na właściwym miejscu. Zdrowe dziąsła charakteryzują się jasnoróżową barwą, przylegają ściśle do szyjek zębowych i nie odsłaniają tzw. cementu korzenia zęba. 

Zabieg plastyki dziąseł wykonuje się w celu przywrócenia prawidłowej równowagi dziąsłowo- zębowej. Wskazanie do zabiegu poprzedzają choroby dziąseł, które zalicza się do zbioru schorzeń przyzębia. Powodują one stany zapalne dziąseł, które nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji. Gingiwoplasyka ma zapobiegać rozwojowi stanu zapalnego, zatrzymać chorobę i przywrócić piękny, zdrowy uśmiech u pacjenta. 

Przyczyny chorób dziąseł

Najczęstszą przyczyną chorób dziąseł jest nadmiar osadu bakteryjnego na obrzeżach dziąseł oraz powierzchni zębów. Płytka nazębna początkowo jest niewidoczna gołym okiem, jednak z czasem tworzy żółty osad, który pod wpływem barwników oraz metali pochodzących z pokarmu a także kawy, herbaty, papierosów, długotrwałego przyjmowania leków utwardza się. Pacjenci nieprzestrzegający zasad higieny jamy ustnej narażeni są na powstanie stanu zapalnego, który rozprzestrzenia się w głąb szczeliny dziąseł, wywołując stan chorobowy. 

W zależności od etapu choroby stomatolog musi opanować stan zapalny poprzez zastosowanie środków antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Konieczne jest usunięcie płytki nazębnej, likwidacja kamienia a w szczególnych przypadkach kiretaż, czyli spłycenie kieszonki dziąsłowej za pomocą zabiegu wyskrobania wewnętrznych ścianek. 

Jednak wśród przyczyn chorób dziąseł znajdują się również takie, które nie są wywołane przez zewnętrzne bakterie. Choroby dziąsła powstają również na podłożu genetycznym, np. przy zespole Papillona, Lefevre’a czy Downa. Mogą je wywoływać również choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia śluzówkowo-skórne, rumień, czy pęcherzyca. Efektem tych schorzeń może być złuszczające zapalenie dziąseł występujące najczęściej u kobiet po ukończeniu 30 roku życia. 

Ale zapalenie dziąseł wymagające zabiegu plastyki może być spowodowane urazem powstałym np, na podłożu zgrzytania zębów, w trakcie mycia zębów czy urazów powstałych w gabinecie ortodonty. Może wywołać je również źle dobrana proteza. 

Plastyka dziąseł obejmuje również wady anatomiczne wędzidełka, policzków czy języka. Czasem towarzyszy leczeniu zgryzu, niezbędna jest przy parodontozie. Do zabiegów regeneracji, po chirurgicznym, z powodzeniem stosuje się lasery biostymulujące.