Obitur.pl

Zdrowie

Pęknięta torebka stawowa w kolanie – co dalej?

Pęknięta torebka stawowa w kolanie – co dalej?

Stało się. Masz uszkodzone kolano. Torebka stawowa wymaga rehabilitacji i odpowiedniego leczenia. Poznaj sposoby, jak szybko powrócić do pełnej sprawności.

Kiedy można mówić o uszkodzeniu torebki stawowej?

Jeżeli doszło do uszkodzenia torebki stawowej, na pewno odczujesz przejmujący ból w okolicy stawu. Bardzo często pojawia się także opuchlizna, zaczerwienienie, a nawet krwiak. Możesz również gorączkować.

Im poważniejsze objawy u Ciebie wystąpią, tym niestety możesz spodziewać się większych uszkodzeń w obrębie kolana. Ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie i nie dopuści do dalszego pogłębiania się urazu.

Nie bagatelizuj pękniętej torebki stawowej w kolanie

Musisz mieć świadomość, że pęknięta torebka stawowa w kolanie to nie przelewki. Jest to jeden z poważniejszych urazów, jakich możesz się nabawić. Występuje w wyniku rozerwania włókien kolagenowych. Urazowi towarzyszy szybko rozwijająca się opuchlizna oraz ograniczenie ruchomości stawu. Powrót do pełnej sprawności, nawet jeżeli rehabilitacja zostanie wdrożona od razu, może zająć nawet 3 miesiące.

Pęknięta torebka stawowa w kolanie – jak wygląda leczenie?

Pierwszym działaniem, jakie możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko powstawania dalszych uszkodzeń jest unieruchomienie uszkodzonego stawu, jak i zastosowanie okładów chłodzących. Natomiast należy zgłosić się do ortopedy, który oceni fachowym okiem faktyczny stan Twojego kolana.

Diagnostyka rozpoczyna się od zrobienia zdjęcia RTG lub USG, na którym będzie dokładnie widać, co stało się z kolanem. Na podstawie wyników lekarz oceni stopień zaawansowania kontuzji i będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie.

Postępowanie w przypadku pęknięcia torebki stawowej najczęściej obejmuje założenie specjalnej opaski lub ortezy, w celu unieruchomienia kolana. Gdy uraz jest bardzo poważny, może czekać Cię również operacja.

Czas na rehabilitację!

Jeżeli chcesz szybko powrócić do pełnej sprawności po pęknięciu torebki stawowej w kolanie, warto zgłosić się do fizjoterapeuty, który zaleci działania umożliwiające osiąganie lepszych postępów w leczeniu. Na pewno będzie to krioterapia i jonofereza, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Rehabilitacja kolana obejmować powinna także odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozciągające je i polepszające stabilizację stawu. W niektórych przypadkach zalecana jest również terapia manualna oraz masaż tkanek miękkich, dla osiągnięcia lepszych efektów i szybszego powrotu do pełnej sprawności.  

Zaangażowanie pacjenta ma bardzo duży wpływ na przebieg procesu rehabilitacji. Warto stosować się do zaleceń fizjoterapeuty, ponieważ tylko wtedy można naprawić skutecznie uszkodzone kolano. Torebka stawowa sama się nie zregeneruje, jeżeli jej w tym nie pomożesz. Stosując się do zaleceń fizjoterapeuty unikniesz także częstych powikłań po uszkodzeniu torebki stawowej, do których można zaliczyć m.in. niestabilność stawu czy zmiany zwyrodnieniowe. Choć kolejki do specjalistów są długie, możesz skorzystać z prywatnej opieki, korzystając m.in. z usług gabinetu rehabilitacji w Warszawie na Ursynowie.