Obitur.pl

Biznes

Na niedobory jakich składników odżywczych narażona jest hodowla drobiu?

Na niedobory jakich składników odżywczych narażona jest hodowla drobiu?

Prawidłowe żywienie drobiu ma kluczowe znaczenie dla hodowli. Zapewnienie ptactwu niezbędnych składników odżywczych oraz witamin pozwala na zachowanie prawidłowego wzrostu, oraz zabezpieczeniu stada przed chorobami. Wpływa to nie tylko na efektywność produkcji, ale również na zwiększony spokój każdego właściciela. W związku z tym mieszankę paszową należy dobierać na podstawie analizy jej składu. Do jakich niedoborów składników odżywczych może dochodzić w przypadku hodowli drobiu?

Zbyt mała ilość sodu w paszy

Dość często hodowcy zwracają uwagę na niedobory sodu w swojej hodowli drobiu. W związku z tym pasza dla drobiu powinna być wzbogacona o ten składnik odżywczy. Pomoże to w zadbaniu o odpowiednie wykorzystanie energii i białka z paszy, a także wpłynie korzystnie na prawidłowy rozwój zwierząt. Ewentualne niedobory sodu mogą przełożyć się na mniejszą nieśność wśród kur niosek, czy też na zahamowanie wzrostu zwierząt w hodowli. Dobrym wyborem jest kwaśny węglan sodu jako dodatek paszowy. Zastosowanie go w odpowiednich proporcjach zwiększa efektywność hodowli oraz minimalizuje ryzyko występowania problemów zdrowotnych u drobiu.

Niedobór kwasu foliowego

Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym w paszy dla drobiu jest kwas foliowy. Jego niedobór objawia się bardzo często anemią u kurcząt, a także problemami z ich poruszaniem się. W niektórych przypadkach dochodzi również do charakterystycznego odbarwienia piór. Odpowiednie stężenie kwasu foliowego w paszy przekłada się na stan błon śluzowych, a także kondycje upierzenia. W hodowli najczęściej podawany jest w postaci premiksów.

Niedobór biotyny

Jeżeli w paszy mamy niedobór biotyny, to może dochodzić do zmierzwienia piór u drobiu, a także występowania stanów zapalnych skóry i pękania opuszków na skokach. Szczególnie wrażliwa na niedobór witaminy H jest hodowla indyków, dlatego należy ją uzupełniać w postaci dodatku paszowego.

Braki aminokwasów egzogennych i niacyny

W paszy dla drobiu bardzo ważne są również aminokwasy egzogenne, w tym przede wszystkim tryptofan. Jego brak przekłada się bezpośrednio na niedobór witaminy B3 (niacyny), która odpowiada za powstawanie czerwonych krwinek, rozkładanie szkodliwych związków chemicznych, a także prawidłowe działanie układu nerwowego drobiu. Ponadto ma wpływ na stan piór oraz skóry. Jeżeli w hodowli mamy do czynienia z niedoborem niacyny, to objawia się to słabszym apetytem zwierząt, zahamowanym wzrostem ptactwa, zapaleniami błony śluzowej i skóry, a także brakami w upierzeniu. Witamina B3 pochodzi w hodowli ze zbóż, soi i drożdży zawartych w dobrej jakości paszy.

Odpowiednio wybrana pasza to podstawa

Tak naprawdę niedobór każdego kluczowego składnika odżywczego może mieć negatywne skutki dla hodowli drobiu. W związku z tym należy dokładnie analizować składy kupowanych mieszanek paszowych i premiksów. Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości lub hodowca zauważy niepokojące sygnały w swoim stadzie, to warto od razu skontaktować się ze specjalistą. Brak reakcji może powodować straty w stadzie oraz obniżyć rentowność hodowli. Wybór wysokiej jakości paszy dla drobiu to gwarancja bezpieczeństwa hodowli i spokoju hodowcy.