Obitur.pl

Budownictwo

Kiedy warto zdecydować się na budowę drogi tymczasowej?

Kiedy warto zdecydować się na budowę drogi tymczasowej?

Każda inwestycja powinna być dokładnie zaplanowana i przemyślana. Szczególnie istotne jest prawidłowe wytyczenie dróg dojazdowych i odpowiednie przygotowanie ich nawierzchni. Coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę dróg tymczasowych z gotowych prefabrykatów, które znacząco ułatwiają dostarczanie niezbędnych materiałów na plac budowy.

Czym jest droga tymczasowa i z czego jest wykonana

Droga tymczasowa wykonana z gotowych prefabrykatów zaliczana jest do tymczasowego obiektu budowlanego. Wykorzystywana jest do czasowego użytkowania krótszego od jej trwałości technicznej i przystosowana do przeniesienia w inne miejsce. Materiały użyte do jej wykonania powinny być dostosowane do poziomu występujących obciążeń. Do wykonania drogi tymczasowej można użyć płyt wykonanych z betonu, aluminium, drewna, bądź tworzyw sztucznych. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się firmy, które oferują inwestorom możliwość wynajęcia tego rodzaju konstrukcji. Wynajem płyt pod drogę tymczasową to znakomite rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Warto pamiętać, że rodzaj zastosowanego materiału wpływa na trwałość i wytrzymałość drogi. Płyty betonowe są solidne i wytrzymałe, jednak ich duży ciężar utrudnia układanie konstrukcji. Alternatywnym rozwiązaniem są produkty aluminiowe i drewniane, które są łatwiejsze i szybsze w montażu. 

Korzyści z budowy drogi tymczasowej

Drogi tymczasowe najczęściej wykorzystuje się na placach budowy. Stworzenie drogi z gotowych płyt znacząco ułatwia dostarczanie materiałów budowlanych do punktu docelowego. Utwardzenie i wyrównanie nawierzchni wpływa również na poprawę bezpieczeństwa pracy. Okazuje się jednak, że tego rodzaju konstrukcje znajdują także inne zastosowanie. Korzysta się z nich m.in. podczas różnego rodzaju koncertów oraz imprez masowych. Drogi z płyt ułożone na gruncie pozwalają ograniczyć kurz lub błoto. Mogą stanowić także zabezpieczenie dla gruntu i chronić przed jego deformacją. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy impreza organizowana jest miękkim podłożu, które mogłoby się zapadać pod wpływem ciężaru. Materiały, z których wykonuje się drogi tymczasowe, charakteryzują się trwałością i odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych co sprawia, że mogą być wielokrotnie montowane i demontowane.

Podsumowanie

Usługi polegające na wynajmowaniu dróg tymczasowych cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Tego rodzaju konstrukcje znajdują coraz więcej zastosowań. Budowa drogi tymczasowej z płyt to najprostszy sposób na uzyskanie równej i wytrzymałej nawierzchni, po której będą mogły bezpiecznie poruszać się samochody ciężarowe obciążone ładunkiem.