Obitur.pl

Biznes

Jak mała firma może zaoszczędzić na podatkach?

Jak mała firma może zaoszczędzić na podatkach?

Podatki to zgodnie z definicją obowiązkowe daniny pobierane przez organy państwowe lub samorządowe. Ze względu na rosnący poziom obciążeń podatkowych w Polsce coraz więcej drobnych przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób uniknąć ich płacenia. Okazuje się, że przy odpowiednio przeprowadzonej optymalizacji podatkowej można zmniejszyć ciężar fiskalny firmy.

Rodzaje strategii podatkowych

Pomimo tego, że przepisy prawa narzucają na przedsiębiorców obowiązek płacenia różnego rodzaju podatków, istnieje możliwość podjęcia legalnych działań zmierzających do zmniejszenia wysokości obciążeń. Najczęściej tego rodzaju działania podejmują właściciele niewielkich biznesów, dla których każda oszczędzona złotówka jest na wagę złota. Strategia mająca na celę minimalizację wydatków podatkowych uznawana jest za agresywną. Ze względu na stopień skomplikowania polskich przepisów podatkowych zaleca się, aby wprowadzaniem rozwiązań pozwalających obniżyć wysokość opłat, zajmowali się doświadczeni księgowi. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wejścia w konflikt z prawem i nałożenia kar finansowych. Przedsiębiorcy, którzy nie znają się na księgowości, mogą odwiedzić zewnętrzne biuro rachunkowe. Optymalizacja podatkowa dla małych firm to jedna z usług oferowanych przez tego rodzaju podmioty gospodarcze.

Działania podejmowane przez małe firmy

Wiele firm rachunkowych proponuje właścicielom drobnych biznesów zmianę formy opodatkowania. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania pozwala wykorzystać różnice występujące w podatkach PIT oraz CIT. Jest to najczęściej podejmowane działanie zmierzające do optymalizacji podatkowej małych firm. Innym rozwiązaniem umożliwiającym obniżenie podatku dochodowego jest zawyżanie kosztów uzyskanych przychodów. Można to zrobić, np. podpisując umowę leasingową na samochód służbowy lub urządzenia wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Wysokie koszty pozwalają obniżyć poziom dochodów, stanowiących podstawę opodatkowania. Alternatywnym rozwiązaniem jest odpowiednie sterowanie dochodem. Umiejętne przesuwanie zysku między okresami to kolejny sposób na obniżenie wysokości podatku dochodowego. Ze względu na stosunkowo duże ryzyko wejścia w konflikt z prawem, działania polegające na sterowanie dochodem są mniej popularne wśród przedsiębiorców. Małe firmy chętnie korzystają za to z ulg i odliczeń oferowanych przez państwo lub samorządy. 

Podsumowanie

Wysokie podatki to jedna z podstawowych barier rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Firmy, które muszą oddawać państwu coraz więcej swych dochodów, szukają legalnych sposobów na obniżenie wysokości podatków. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja podatkowa to najlepszy sposób na uzyskanie oszczędności.