Obitur.pl

Dom

Czym kierować się podczas zakupu sekatora?

Czym kierować się podczas zakupu sekatora?

Sekator to jedno z niezbędnych narzędzi ogrodowych, które powinno perfekcyjnie poradzić sobie przy obcinaniu gałęzi. Wystarczy wybrać model dopasowany do osobistych potrzeb, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Na które kryteria należy zwrócić szczególną uwagę? 

Rodzaj sekatora

Kluczowym kryterium zakupu jest rodzaj sekatora. Do najbardziej popularnych rozwiązań należy model nożycowy oraz kowadełkowy. Ten pierwszy charakteryzuje się dwoma ostrzami, a jedno z nich najczęściej jest nieco zgięte. Przedmiot ten znajdzie zastosowanie zwłaszcza przy przycinaniu młodych pędów. 

Nieco inaczej wygląda konstrukcja modelu kowadełkowego. Ten ma jedno ostrze tnące i stalnicę, która to ostrze dociska. Konstrukcja znajdzie zastosowanie szczególnie przy przycinaniu starszych pędów. Ponadto korzystanie z tego narzędzia nie wymaga tak wiele siły, co w przypadku wariantu nożycowego. 

Kolejną propozycją jest sekator na wysięgniku. To prosta konstrukcja, która obejmuje mechanizm połączony z dźwignią, dzięki czemu możliwe jest cięcie wysoko rosnących gałęzi. Wówczas praca jest bardzo komfortowa.

Jakość wykonania

Przed dokonaniem zakupu warto rzucić okiem na materiały, z jakich narzędzie wykonano. Doskonałym pomysłem może być wybór modeluo rączkach z aluminium. To solidne, a zarazem lekkie tworzywo, co sprawia, że nawet kilkugodzinna praca nie męczy użytkownika. Nieduży ciężar będzie szczególnie ważny przy wyborze sekatora na wysięgniku. W dodatku ostrze powinno być pokryte specjalną powłoką nieprzywierającą.

Warto nadmienić, że modele nożycowe mogą być wyposażone w przekładnię, która zwiększa siłę cięcia. Z kolei w modelach kowadełkowych renomowani producenci stosują blokadę otwarcia oraz sprężynę ze stali nierdzewnej. Wszystko to sprawia, że codzienna praca w ogrodzie jest bardzo efektywna, a przy tym bezpieczna. Ponadto sekator uznanej marki z pewnością wystarczy na długie lata pracy. Przed dokonaniem zakupu warto więc dobrze przemyśleć wybór i sięgnąć po jak najlepsze rozwiązanie.

Ergonomia 

Zarówno przy wyborze tradycyjnego modelu, jak i sekatora na wysięgniku należy zwrócić uwagę na ergonomię. Element ten decyduje nie tylko o wygodzie, ale również o bezpieczeństwie pracy. Pewny chwyt sprawi, że użytkowanie narzędzia będzie bardziej efektywne. 

Doskonałą propozycją dla wymagających może być wybór narzędzia z powierzchnią SAFETOUCH™, która gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort pracy na co dzień. Ten antypoślizgowy materiał można docenić zwłaszcza podczas długotrwałej pracy. Podkreślają to szczególnie osoby, które wcześniej korzystały ze starszych narzędzi. 

Kolejnym z nowoczesnych rozwiązań jest duża średnica cięcia. Dobry model nożycowy może oferować zakres np. do 45 mm. Natomiast kowadełkowy – od 10 do 18 mm. Dzięki temu można mieć pewność, że narzędzie doskonale sprawdzi się przy przycinaniu gałęzi. Zdecydowanie warto postawić na rozwiązanie cenionego producenta, który zadbał o każdy, nawet najmniejszy detal.