Obitur.pl

Motoryzacja

Akumulator w wózku widłowym – kilka istotnych aspektów

Akumulator w wózku widłowym – kilka istotnych aspektów

Właściwa eksploatacja akumulatora w wózku widłowym umożliwia zwiększenie efektywności pojazdu, a często przekłada się na ograniczenie kosztów długoterminowego serwisu. W jaki sposób utrzymywać akumulator?

Wózki widłowe elektryczne to nie tylko większa czystość, ale też maksymalna wydajność

Akumulatory umożliwiają poruszanie się wózków widłowych elektrycznych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, a do tego realnie zwiększają komfort eksploatacji. Wózki akumulatorowe spełniają najlepiej normy środowiskowe. To często ważna przewaga biznesowa. Podstawowa zasada dotycząca eksploatacji akumulatora dotyczy poziomu rozładowania. Ładowanie nie powinno odbywać się nigdy w warunkach całkowitego rozładowania baterii, ponieważ to grozi obniżeniem żywotności jednostki. Norm rozładowania należy dopilnować nawet w przypadku ostawienia pojazdu na dłuższy czas. Przerwa w żadnym wypadku nie wyklucza ochrony akumulatora. Operator powinien parkować wózki z akumulatorem we właściwych warunkach, czyli po ocenie temperatury, a często nawet wilgotności. Najlepiej nie narażać baterii na działanie wody.

Przed inwestycją w pojazd warto zapoznać się z metodami wymiany akumulatora. Bardziej skomplikowane mogą oznaczać przestoje w magazynie, czy na produkcji. Wygodna wymiana, z reguły boczna ogranicza problemy techniczne i zapewnia większe bezpieczeństwo operatorowi, nawet niedoświadczonemu. Większość akumulatorów w wózkach widłowych podlega procesowi regeneracji, więc to bardzo dobra wiadomość dla zakładów wymagających ciągłości pracy. Operatorom nie zaleca się samodzielnych przeróbek, ani tym bardziej poruszania się z nie do końca sprawnym akumulatorem. To zagraża bezpieczeństwu. Każde ładowanie zużywa baterię. Utrzymywanie ładowania na umiarkowanym poziomie to dobry sposób na przedłużenie żywotności mechanizmu.

Nowoczesne systemy wpływające realnie na żywotność akumulatora

Właściciele floty wózków widłowych powinni regularnie aktualizować oprogramowanie, a także przygotować wizualną kontrolę stanu baterii, co pomaga w utrzymaniu akumulatora nawet po zakończeniu podstawowych warunków gwarancyjnych. Profesjonalny serwis wózków widłowych może przygotować spersonalizowane profile energetyczne, w tym profile ładowania pojazdów. Dzięki temu operatorzy zyskają większą płynność pracy. Inwestycja w systemy śledzące zużycie akumulatorów najczęściej się opłaca i zapobiega drastycznym awariom oraz przestojom.

Dostęp do dobrego serwisu to podstawa zwiększenia wydajności wózka widłowego

Od sposobu użytkowania akumulatora zależy bezpośrednio jakość pracy z elektrycznym wózkiem widłowym. Szybką kontrolę baterii należy tak naprawdę prowadzić po każdym ładowaniu i sprawdzać, czy wózek widłowy nie ma do czynienia z niedoborami energetycznymi. Dobry serwis wózków widłowych powinien stosować techniki przedłużające żywotność akumulatora.

Na zakończenie

Prace nad coraz wydajniejszymi bateriami cały czas trwają i to nie tylko do wózków widłowych. To jedna z najszybciej rozwijających się technologii. Dobry stan akumulatora w wózku elektrycznym przekłada się na mniejsze koszty napraw i po prostu na komfort pracy.