Nawracający ból pochwy podczas stosunku stanowi poważny problem, rzutujący na jakość życia seksualnego. Zjawisko to może mieć nie tylko podłoże psychiczne, ale również fizyczne. Choć ból podczas stosunku ma wiele możliwych przyczyn, można go skutecznie leczyć. W tym wpisie poznasz trzy najczęstsze przyczyny bólu w trakcie seksu.
Endometrioza – popularna przyczyna bólu podczas stosunku
Endometrioza to częsta diagnoza wśród kobiet leczonych z powodu bezpłodności. Choroba objawia się tym, że komórki endometrium (błony śluzowej macicy) znajdują się w innym miejscu, niż jama macicy. Endometrioza objawia się na różne sposoby, takie jak bardzo intensywne miesiączki, niepłodność czy ból podczas stosunku. Rozpoznanie choroby jest najłatwiejsze podczas badania USG. Endometrioza stanowi chorobę, którą należy leczyć. Doprowadza ona bowiem nie tylko do przewlekłego bólu, uniemożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie. Nieleczona może w konsekwencji doprowadzić do trwałej bezpłodności.
Suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?
Kolejnym popularnym problemem związanym z odczuwaniem bólu podczas stosunku jest suchość pochwy. Problem ten objawia się uczuciem dyskomfortu w okolicach intymnych, zarówno podczas oddawania moczu, jak i noszenia ciasno przylegających spodni czy bielizny. Suchość w pochwie spowodowana zbyt małą ilością naturalnego śluzu może doprowadzić do wystąpienia infekcji czy krwawienia poza cyklem miesiączkowym.
Na szczęście, tego typu dolegliwość można w łatwy sposób wyleczyć. W tym celu należy udać się do gabinetu ginekologicznego. W trakcie wizyty lekarz przepisze pacjentce preparat na nawilżenie pochwy w formie maści, żelu lub globulek. Może również wskazać dobrej jakości środki myjące, przeznaczone do bezpiecznej pielęgnacji okolic intymnych.
Choroby przenoszone drogą płciową – co można zrobić?
Ból w trakcie stosunku często bywa również jednym z objawów aktywnej choroby wenerycznej. Do zakażenia może dojść zarówno podczas stosunku tradycyjnego, jak również na skutek kontaktu oralnego czy analnego. Jedną z najpopularniejszych chorób przenoszonych drogą płciową jest rzeżączka, wywoływana przez bakterie gram-ujemne dwoinki rzeżączki. Obecność choroby wenerycznej można rozpoznać po zaczerwienieniu okolic intymnych, a także uczuciu pieczenia i swędzenia oraz suchości w pochwie.
Podstawą do pozbycia się rzeżączki, kiły czy chlamydiozy jest podjęcie leczenia za pomocą preparatów przepisanych przez ginekologa. W przypadku wystąpienia wcześniej opisanych objawów nie warto więc zwlekać z odwiedzeniem gabinetu specjalisty. Nieleczone choroby weneryczne nie tylko rzutują na komforcie życia seksualnego. Mogą doprowadzić również do nawracających infekcji płciowych, a w konsekwencji równie o całkowitej bezpłodności.
Ból podczas stosunku może mieć wiele przyczyn, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Aby dowiedzieć się o powodzie jego występowania warto skorzystać z pomocy specjalisty. Po diagnostyce lekarz przedstawi możliwe metody leczenia. W ten sposób ból w trakcie stosunku zostanie szybko wyeliminowany, co będzie miało znaczenie dla poprawy komfortu życia seksualnego.